Plechové disky, nebo alu kola? Poradíme vám, jaké vybrat na zimu

Je to dilema. Zvolit na zimu raději, co se týče vzhledu, hezčí hliníková kola nebo levnější ocelové disky? Rozdílů mezi nimi je samozřejmě víc než jen vzhled a každý typ disků má své výhody i nevýhody.  

Plechové disky, nebo alu kola? Poradíme vám, jaké vybrat na zimu

Je to dilema. Zvolit na zimu raději, co se týče vzhledu, hezčí hliníková kola nebo levnější ocelové disky? Rozdílů mezi nimi je samozřejmě víc než jen vzhled a každý typ disků má své výhody i nevýhody.  Pojďme se na ně podívat.

 

Hliníková kola na zimu ano, ale…

Hliníková kola neboli alu kola jsou sice atraktivnější, co se vzhledu týče, na zimu jsou ale vhodnéjen za splnění určitých podmínek nebo na doporučení jednotlivých výrobců těchto disků.

Obecně se dá říci, že se na zimu dají použít stříbrné disky s jednoduchým designem kvůli údržbě. Dnes je již ale kvalita alu kol na takové úrovni, že se dají použít i různě barevná provedení (dark, graphite aj.). Jedná se např. o designy značky DEZENT: TZ dark, TZ Graphite, dále AEZ REEF/REEF SUV.

Nedoporučují se ale vícepaprsková kola, kde může dojít ke zbytečnému zachycení sněhu a nečistot nebo např. kola se speciálním lakováním. Trend je dnes sice trošku jiný, zákazníci poptávají elegantní designy a chtějí udělat „parádu“ i v zimě.

 

Plechové/ocelové disky

Chcete-li zvolit levnější a rychlejší variantu kol, kdy ke každému typu vozidla je přiřazen jeden daný rozměr, přezujte spolu s pneumatikami na „plecháče“. Stojí zhruba polovinu toho, co litá kola a zimu snášejí mnohem lépe. Plechové disky jsou odolné vůči působení chemických látek, takže jim ani posypová sůl nevadí.

Plechové disky navíc zvyšují bezpečnost jízdy. Díky jejich konstrukci a poklicím se do brzdového systému nemohou dostat kamínky, ani posypová sůl, které by mohly způsobit problém při brzdění.

Plechová kola sice taky umí potrápit koroze, její ošetření je ale snazší. Na konci zimní sezóny stačí náznaky rzi oškrábat a znovu přetřít, nebo nastříkat barvou. A do zimy máte vystaráno.