Nasadit sněhové řetězy není věda, ale chce to cvik

Chystáte se na hory? Sněhová nadílka je potěchou pro oči, ale při jízdě autem může způsobit nepříjemné komplikace. Do vyšších poloh proto v zimě jezděte vybavení sněhovými řetězy. Nejste si jistí, jak se instalují na kola? Projděte si náš přehledný návod a hned budete mít jasno.

Nasadit sněhové řetězy není věda, ale chce to cvik

Trénink dělá mistra

Pro mnohé řidiče může být nasazování sněhových řetězů noční můrou. Rozhodně se vyplatí si to vyzkoušet nanečisto v klidu a teple. Protože až budete uprostřed noci, kdesi na samotě a v pekelné zimě hledat návod, už může být pozdě. 

 

Jak nasadit sněhové řetězy

 1. Pořiďte si sněhové řetězy správné velikosti a typu.
 2. V klidu, suchu a teple si prostudujte návod.
 3. Rozložte si řetěz na zem vedle hnacího kola a zkontrolujte, jestli nejsou jednotlivé řetízky překroucené nebo zamotané. 

  MP snehove retezy 1.jpg
 4. Nyní za kolem provlékněte spojovací lanko a oba jeho konce potáhněte zpátky k sobě. 

  MP snehove retezy 2.jpg
 5. Oba konce lanka zvedněte v podběhu směrem nahoru a spojte je k sobě. 

  MP snehove retezy 3.jpg
 6. Spojené vodící lanko položte nahoru na dezén, celý řetěz přetáhněte přes pneumatiku dopředu a spojte boční řetěz pomocí spojovacího háčku s koncovým článkem bočního řetězu. 

  MP snehove retezy 4.jpg
 7. Znovu zkontrolujte, zda nejsou řetězy překroucené. 

  MP snehove retezy 5.jpg
 8. Lanko zasuňte za pneumatiku a symetricky urovnejte tak, aby obvodové řetízky kopírovaly obvod disku. 

  MP snehove retezy 6.jpg
 9. Připravte si napínací řetízek k protažení posledním úchytem, napněte ho maximální možnou silou a zaklesněte do drážky v průvlečné zarážce. 

  MP snehove retezy 7.jpg
 10. Poslední část napínacího řetězu uchyťte nejdál, jak jen to bude možné. 

  MP snehove retezy 8.jpg
 11. Opakujte postup na druhém kole. 

  MP snehove retezy 9.jpg
 12. Nyní nasedněte do auta, rozjeďte se rychlostí do 30 km/hod a ujeďte pár stovek metrů. Zastavte a znovu utáhněte napínací řetěz na maximum.

 

Jak se jezdí se sněhovými řetězy

Nezapomeňte, že se sněhovými řetězy se jezdí maximální rychlostí 50 km/hod. Pokud víte, že pár kilometrů po sněhu nepojedete, sněhové řetězy zase sundejte.

 

Údržba sněhových řetězů

Chcete-li, aby vám řetězy sloužily co nejdéle, věnujte jim po použití pár minut péče. Co nejdříve je po jejich sejmutí umyjte v teplé vodě, dokonale osušte a teprve poté uložte zpět do pouzdra. Řetězy nikdy neolejujte. Menší známky koroze neohrožují jejich kvalitu ani další použití.

Po sezóně zkontrolujte jejich opotřebení. Pokud používáním ubylo zhruba 40 % jejich tloušťky, doporučujeme je při příštím použití obrátit. Obrácený řetěz můžete opět používat do stejných hodnot opotřebení. Pokud bude opotřebení z obou stran vyšší, řetězy dále nepoužívejte. Hrozí přetržení řetězu během jízdy, což by ohrozilo vaši bezpečnost.

Celková životnost sněhových řetězů závisí na počtech kilometrů, které s nimi ujedete mimo souvislou sněhovou pokrývku.

 

Tak ať, se sněhovými řetězy i bez nich, vždy v pořádku dojedete tam, kam potřebujete!