Tipy na nejlepší zimní pneumatiky pro osobní auta i dodávky (2019/2020)

Už je to tady. Opět nastává ta pravá chvíle k přezutí na zimní pneumatiky. Potřebujete pomoci s výběrem? Chcete pořídit zimní pneu s nejlepším poměrem cena/výkon? Ostatně, kdo by nechtěl. Zkusíme vám s tím pomoci.

Tipy na nejlepší zimní pneumatiky pro osobní auta i dodávky (2019/2020)

Kdy přezout na zimní pneumatiky

Ideální doba na výměnu pneumatik za zimní je v říjnu. To je právě to období, kdy zpravidla nastávají první ranní mrazíky. Nechcete-li se nechat nepříjemně překvapit, je vhodné přezutí neodkládat ani v situaci, kdy počasí zrovna odpovídá svěžímu jaru. Ze dne na den může být vše jinak. Jakmile udeří mrazy, budou pneuservisy plné a sklady obchodů s kvalitními pneumatikami naopak prázdné. Obecně můžeme říci, že ideální chvíle na zimní pneumatiky je při trvalém poklesu teplot pod 7 °C. Druhé pravidlo zní: lépe přezout dříve než později.

 

Proč přezouvat na zimní pneu

Když teploty klesnou pod 7 °C, jízdní vlastnosti letních pneumatik se rapidně zhoršují. Letní pneumatiky s jejich poměrně tvrdou gumovou směsí jsou navrženy pro vyšší teploty. Když zchladnou, ztrácejí optimální přilnavost. Zimní pneumatiky jsou speciálně uzpůsobeny povětrnostním podmínkám v chladném období. Jsou vyrobeny z měkčí gumové směsi, takže zůstávají elastické i za chladného počasí a dobře přilnou k zemi. Kromě toho jsou vybaveny hlubším vzorkem, lépe si poradí se sněhem i ledem na silnici a brání tak sklouznutí vozu.

 

Na co si dát u zimních pneumatik pozor

Zimní pneumatika by měla vynikat přilnavostí na sněhu, ledu a mokré vozovce, zároveň spotřebovávat co nejméně paliva. To jsou základní cíle, které musí pneumatiky splnit v zimním testu pneumatik ADAC. Nesmíme zapomenout ani na aquaplaning, jízdní stabilitu a životnost.

 

Jak dopadly testy zimních pneumatik ADAC 2019?

Ne každé očekávání se splní. V testu zimních pneumatik s určením pro osobní automobily dosáhly z prémiových produktů verdiktu „dobrý“ pouze výrobky značek Dunlop a Pirelli. Za nimi se v závěsu umístil Continental.

 

Bramborovou medaili Continental možná slavit nebude, ale nutno podotknout, že na mokru má nejlepší výsledek z testu. Překvapila druhá příčka pro méně známou pneumatiku Kleber Krisalp HP3, která se tak pyšní výborným poměrem cena/výkon.

Dunlop Winter Response 2 => 2,1

Kleber Krisalp HP 3 => 2,3

Pirelli Cinturato Winter => 2,3

Continental WinterContact TS860 => 2,6

Hankook Winter icept RS2 => 2,6

Michelin Alpin A4 => 2,8

U pneumatik určených pro dodávky získaly uspokojivé skóre pouze produkty značek Continental, Michelin a Pirelli. Zbylé testované pneu mají již výrazně horší výsledky.

Continental VanContactWinter => 3

Pirelli Carrier Winter => 3,3

Michelin Agilis Alpin => 3,4

 

Máte vybráno? Objednejte si zimní pneumatiky na www.mojepneu.cz ještě dnes. Kompletní nabídku zimních pneumatik najdete ZDE >>