Energetické štítky pneumatik - co znamenají?

Standardizované energetické štítky na pneumatikách (někdy označováno jako "EU štítky") jsou povinně zavedeny ve všech zemích Evropské unie od roku 2012. Tyto energetické štítky informují o 3 důležitých vlastnostech pneumatik - spotřeba paliva, brzdná dráha za mokra a hluk. 

Energetické štítky pneumatik - co znamenají?

Jak tento štítek vypadá? 

Označení připomíná štítek, který znáte například z domácích spotřebičů (pračky, myčky, ...) a informují o spotřebě paliva (A-G), přilnavosti na mokré vozovce (A-G) a o vnějším hluku vydávaném pneumatikou při jízdě. Vnější hluk je udáván graficky (1-3 čárky) a konkrétní hodnotou v dB. 

Přilnavost za mokra

Dobrá přilnavost na mokré vozovce je klíčová pro bezpečnou jízdu. Výkon se dělí do 7 tříd označených písmeny A-G. V současné době se již na trhu nevyskytuje příliš mnoho pneumatik, které by měly hodnotu G. Rozdíly v brzdné dráze mezi třídou A a třídou F může činit až 18 metrů. Hodnoty platí pro brzdnou dráhu osobního vozu z rychlosti 80 km/h.

Spotřeba paliva

Tento štítek určuje navýšení spotřeby paliva v závislosti na valivém odporu pneumatiky. Nižší valivý odpor šetří palivo a snižuje emise CO2. Pneumatiky třídy A zaručují nejnižší spotřebu paliva a platí, že s každou další třídou (až po třídu G) se spotřeba paliva zvyšuje o 0,10 až 0,15l/100km u automobilu s průměrnou spotřebou paliva 6,6l/100km. Hodnota D není definována pro pneumatiky pro osobní vozidla.

Hlučnost 

Vnější hlučnost pneumatiky měřená v decibelech. Čím více černých vlnek (1-3) je na štítku uvedeno, tím je pneumatika hlučnější. Tři plné vlnky znamenají hodnotu splňující EU normu s platností od roku 2016. 

 

Barum Polaris 5 195/65 R15 91T CONTINENTAL ContiWinterContact TS 860 195/65 R15 91 T BARUM Polaris 5 205/55 R16 91 T