Správný tlak v pneumatikách - osobní vozidla a motorky

Mají vaše pneumatiky správný tlak? Zjistěte více informací o huštění pneumatik. 

Správný tlak v pneumatikách - osobní vozidla a motorky

Správná hodnota tlaku vzduchu v pneumatikách se odvíjí se od konstrukce automobilu nebo motorky, typu a velikosti pneumatik nebo rozložení hmotnosti na nápravy. U osobních automobilů obecně platí, že je doporučován tlak kolem 2,3 barů při standardních jízdních podmínkách. Pokud do vozu naložíte větší náklad, může být doporučený tlak v pneumatikách naprosto rozdílný. 

U motorek je správný tlak ještě důležitější, neboť citelně ovlivňuje chování celého jednostopého stroje. Pokud pneumatiku podhustíte, dojde k bortění pneu. V případě přehuštění pneumatiky se sníží kontaktní plocha pneumatiky se zemí. 

Údaje o správném tlaku pro osobní automobily jsou nejčastěji uvedeny v návodech, uživatelských příručkách a často i přímo na vozidle. Obvykle je štítek s doporučeným tlakem naleznete na víčku od palivové nádrže, pojistné skříňce nebo na boční straně dveřích u řidiče.

Pokud neumíte najít tyto údaje, nezoufejte. Společnost Continental (výrobce pneumatik Continental, Barum, Uniroyal, Matador, ...) vydal velkou souhrnou příručku (odkaz), kde jsou uvedeny tlaky pro více než 700 vozidel. 

Odborníci doporučují kontrolovat tlak v pneumatikách každé 2 týdny, ideálně před každou jízdou. Kontrola a případná úprava tlaku by se měla dělat vždy na jízdou nezahřátých pneumatikách. Doporučujeme tlak vzduchu měřit příručním tlakoměrem, ale jsou použitelné i jiné varianty - například čídlo TPMS

Jste pokročilý řidit? Zajímá vás toto téma více? V tom případě pokračujte do našeho Rádce pro pokročilé - huštění pneumatik