602 737 791

Oprava, výměna, doplnění klimatizace ve vozidle

V parných letních dnech je klimatizace téměř spásou každého z nás. Co však dělat, pokud klimatizace nefunguje, jak by měla, vydává podivný zvuk, či nepříjemně zapáchá?

Oprava, výměna, doplnění klimatizace ve vozidle

Nejprve si pojďme nastínit, na jakém principu klimatizace vlastně funguje.

Klimatizaci si pro zjednodušení můžeme přirovnat k lednici. Vnitřní prostor lednice představuje kabina vozu, ze které klimatizační systém odvádí teplo. Podrobnější popis fungování klimatizace si můžete přečíst zde.

V klimatizaci automobilu se nejčastěji využívá chladivo typu R134a, nicméně od roku 2017 musí každé nové vozidlo být vybaveno novějším typem R1234yf, který má výrazně nižší dopad na životní prostředí. Tím jsou vybaveny všechny novější vozy jako například Škoda Octavia III, Passat B8 nebo Mercedes-Benz C (W205). V následující tabulce naleznete porovnání jednotlivých chladiv.

Chladivo

Hodnota GWP*

R12

10 900

R134a

1430

R1234yf

4

*GWP – potenciál globálního oteplování; určuje o kolikrát více daný plyn přispívá ke skleníkovému jevu oproti plynu CO2

Pro správnou funkci klimatizace je zásadní pravidelná údržba celého systému. Díky novému stroji Bosch, který patří k naprosté špičce v servisu klimatizací s novým typem chladiva, máte jistotu, že o Váš vůz bude vždy perfektně postaráno.

Za nepříjemný zápach může většinou prachový (pylový) filtr, který může být zanesený a je proto nutné jej vyměnit za nový. V opačném případě riskujete možné zdravotní potíže. Celou soustavu je také vhodné vyčistit pomocí ozónu, aby byly zneškodněny veškeré bakterie v kabině vozu a ventilačním okruhu. 

Dalším z důvodů, proč si nechat klimatizaci zkontrolovat jsou bezpochyby možné netěsnosti v soustavě a tím možný únik nejen chladiva, ale také speciálního oleje do okolí. V případě nedostatečného množství oleje v soustavě hrozí zadření kompresoru klimatizace a zanedbání pravidelné údržby Vás tak může přijít poměrně draze. Kontrolu těsnosti doporučujeme nechat provést před každým doplněním klimatizace. Provádí se pomocí speciální fluorescenční látky, která se natlakuje do soustavy a ukáže případná místa úniku.

Po kontrole přichází na řadu samotné plnění klimatizace chladivem. V našich servisech jsme připraveni doplnit jak nový, tak i starý typ chladiva, a to nejen do osobních automobilů. Nabízíme servis klimatizací také pro nákladní a užitkové vozy a zemědělské stroje.

Servis klimatizace nabízíme také u vozů na leasing. V tomto případě nás prosím předem kontaktujte a zjistěte, zda právě s Vaší  leasingovou společností spolupracujeme.

Nefunguje Vám klimatizace, jak má? Vyberte si pobočku v Opavě nebo Kobeřicích a domluvte si termín servisní prohlídky.