602 737 791

Mitas. Přední výrobce pneumatik pro zemědělskou, stavební a manipulační techniku, motocykly i letadla

Původně česká značka zaměřená na výrobu pneumatik pro zemědělské stroje, kterými dominuje na evropském trhu a vyváží je do celého světa. Seznamte se s její historií a projděte si naše tipy na nejlepší pneumatiky Mitas.

Mitas. Přední výrobce pneumatik pro zemědělskou, stavební a manipulační techniku, motocykly i letadla

Foto: Mitas (@mitasmoto; @mitasagri_tires; www.mitas-tires.com), archiv společnosti Škoda Auto, ecomercioagrario.com

 

Mitas v mojepneu.cz:

Koncern: Yokohama
Dceřiné společnosti: Cultor
Prodávané typy: Motocyklové, průmyslové, zemědělské, VZV, MPT-EM a bagry, nákladní
Třída: Standard

Mitas patří mezi nejstarší a nejoblíbenější výrobce pneumatik u nás. Od 50. let se specializuje na výrobu obutí pro těžká mimosilniční vozidla; dnes se jedná primárně o zemědělské a stavební stroje, vysokozdvižné vozíky, lehké nákladní automobily, motocykly a vybrané typy letadel.

Nejvýznamnější částí produkce Mitas jsou zemědělské pneumatiky. V této oblasti značka již léta prokazuje schopnost rychle reagovat na současné trendy ve vývoji zemědělské techniky. Díky tomu dokáže podpořit výkon zemědělských strojů a zamezit snížení produktivity, zvýšení provozních nákladů či snížení výnosů.

Agro pneu Mitas je nejoblíbenější specializovanou značkou nejen v České republice. Se svými produkty zaměřenými na zemědělský průmysl dominuje evropskému trhu, na který se v minulosti soustředila primárně. V současné době vyváží své výrobky do celého světa.

 

      

 

Z pražské pobočky Michelin světovým dodavatelem pneumatik

Vznik firmy Mitas lze vysledovat do třicátých let minulého století, kdy byla do obchodního rejstříku zapsána 6. února 1933 obchodní značka Pneu Michelin a. s. – dceřiná společnost francouzského Michelinu, který v té době držel tři čtvrtiny akcií. Původní továrna byla situována v pražských Záběhlicích. Výrobu pneumatik pro osobní automobily, motocykly a jízdní kola spustila 15. února roku 1934.

Vrcholné období společnost Pneu Michelin a. s. zaznamenala na konci 30. let. K roku 1937 dávala práci až 250 zaměstnancům, denně produkovala na 300 gum pro automobily a motocykly a až 1 000 veloplášťů.

První výrazný zvrat ve vývoji přinesl vznik protektorátu Čechy a Morava, kdy došlo k jejímu přičlenění do podniku Harburger Gummiwaren-Fabrik a byla nucena k produkci pogumovaných kovových částí využívaných pro válečné účely.

S osvobozením přišlo i znárodnění (poválečný osud dlouhé řady významných podniků) a návrat k civilní výrobě. Společnost byla dočasně přejmenovaná na Pneumichelin, n.p. Praha a byla vyhlášena soutěž na její nový název. Zvítězil návrh Josef Koňase, který zkombinoval názvy Michelin a Veritas (Původně firma z Hrádku nad Nisou, která rovněž vyráběla pneumatiky pod patronátem Michelinu). Od roku 1947 se tak oficiálně používá název Mitas.

Specializaci značky Mitas definovala 50. léta. Pod taktovkou plánovaného hospodářství nového politického režimu přišlo rozhodnutí o jejím zaměření na výrobu pneumatik pro střední a těžká nákladní vozidla. Dosavadní součást výroby plášťů pro jízdní kola byla proto přesunuta do náchodské Rubeny, produkce pneumatik pro osobní vozidla přesídlila do podniku Rudý Říjen ve Zlíně a došlo k zásadní obnově výrobních technologií. Poslední pláště Mitas pro osobní automobily sjely z výrobní linky ve druhé polovině 50. let.

Ještě předtím však zvládl Mitas vyrobit limitovanou edici speciálních pneumatik pro vůz Škoda VOS (vládní osobní speciál) – pancéřovou limuzínu určenou pro přední politické představitele socialistického bloku, která byla vyráběna v letech 1948–1953.

Po reorganizaci československého národního hospodářství v roce 1958 byl Mitas přičleněn do podniku VHJ (Vládní hospodářská jednota) České závody gumárenské, do kterých patřil také Rudý říjen (Barum), Rubena, Gumokov a další gumárenské závody. Jako součást oborového podniku vyráběl zejména pneumatiky pro zemědělskou techniku a stavební stroje. Domácí i zahraniční poptávka po specializovaném obutí Mitas rostla.

Rozvoj výroby pokračoval v nastaveném směru. Do konce 60. let se pneumatiky Mitas pro zemědělství, stavitelství ale také letadla staly vyhledávaným produktem na evropském trhu.

Po sametové revoluci se vývoj společnosti Mitas nesl na vlně změn majitelů a holdingů. Nejprve se tak, v té době jako Mitas a. s., stala v roce 1991 podílníkem akciové společnosti Barum Holding, která se roku 1996 připojením dalších výrobců transformovala v Českou gumárenskou společnost a. s. Po řadě dalších změn se Mitas v roce 2015 přesunul pod švédský Trelleborg a od roku 2022 funguje v rámci japonského koncernu The Yokohama Rubber Company.

Dnes má Mitas výrobní závody v České republice, Slovinsku, Srbsku, Srí Lance a v Americe. Nejnovější závod v Evropě otevřel v roce 2013 v Otrokovicích, o rok dříve spustil výrobu specializovaných pneumatik přímo v srdci amerického zemědělského průmyslu, ve městě Charles City v Iowě.

 

Technologie

Hybnou silou značky Mitas je kvalita a spolehlivost. Soustředí se na potřeby zákazníků a pomáhá jim udržet krok s neustále se vyvíjejícím světem zemědělství a stavebnictví. To jde ruku v ruce se stálým vývojem a posunem vpřed. Například v roce 2016 tak značka představila novou technologii AirCell.

Systém AirCell umožňuje rychle měnit tlak v pneumatice dle momentální potřeby zemědělského stroje. Tato vlastnost je zásadní například pro traktory, které pracují na polích, kde je pro lepší trakci a dobré rozložení stroje potřeba tlak snížit. Naopak na silnici jsou tyto vlastnosti nežádoucí. Podhuštěná pneumatika se při jízdě po asfaltu více opotřebovává a zvyšuje spotřebu paliva. Díky systému Aircell je rychlá změna tlaku možná v krátkém čase, což radikálně usnadňuje a zefektivňuje práci na polích a dopravu na ně.

 

 

Naše tipy na pneu Mitas:

 

Zemědělské a lesnické pneumatiky

Portfolio pneumatik Mitas pro zemědělské stroje nabízí ucelenou nabídku obutí pro lesnické stroje, multifunkční komunální a zemědělsko-průmyslové traktory, sklízecí mlátičky, přívěsy, nářadí a další. Zemědělské pneumatiky Mitas vyvíjí s ohledem na co nejvyšší ochranu půdy, vysokou přilnavost, nízkou spotřebu paliva, samočistící schopnost a v neposlední řadě na špičkový uživatelský komfort. Značná část produkce radiálních zemědělských pneumatik Mitas pro traktory a kombajny směřuje rovnou do závodů významných výrobců zemědělských strojů, jako jsou Case New Holland, John Deere, nebo Class.

Více informací o zemědělských pneumatikách Mitas se můžete dozvědět v článku Zemědělské pneumatiky Mitas na našem blogu.

MITAS IM01 jsou ideálním obutím pro stroje určené k údržbě zelených ploch a zpracování plodin. Disponují osvědčeným dezénem pro přepravu, který je vhodný také pro poháněná kola. Dobře rozkládají tlak na půdu a zabraňují jejímu zhutnění. Produktivní a nákladově efektivní.

Pneumatiky MITAS TF03 jsou vybaveny žebrovaným dezénem s velmi silnými žebry v oblasti ramen a s bočními prvky pro univerzální použití, vhodný je pro řídící kola.

 


Stavební stroje

Pneumatiky Mitas pro stavební stroje se vyznačují vysoce odolnou konstrukcí a dobrou trakcí. Určené jsou do náročných průmyslových a stavebních terénů. Vhodné jsou pro nakladače, teleskopické manipulátory, grejdry, válce, smykem řízené nakladače, bagry, kompaktory, kolové jeřáby i komunální a vojenská vozidla.

Pneumatiky MITAS SK02 jsou vybaveny do velmi náročných podmínek. Disponují robustním dezénem se záběrovými zuby ve střední části, a především zvýšenou odolností proti průrazu a opotřebení běhounu díky zesíleným bočnicím a střední část vzorku.

 

 

Manipulační technika

Pneumatiky Mitas pro manipulační techniku nabízí skvělou ovladatelnost v nejrůznějších provozních podmínkách. Pro lepší směrovou stabilitu disponují speciálně vyvinutým dezénem a vylepšenými trakčními vlastnostmi. Schopnost absorbovat nárazy ještě prodlužuje jejich už tak dostatečně dlouhou životnost. Díky širokému výběru zahrnujícímu rozličné dezény i rozměry je lze použít na nejrůznějších typech manipulační techniky – od vysokozdvižných vozíků po boční nakladače.

Obutí pro vysokozdvižné vozíky MITAS FL08 vykazuje velmi dobrou směrovou stabilitou, vybaveno je dezénem s vyšším zaplněním, který je navržený do ztížených provozních podmínek.

 

Nákladní automobily

Společnost Mitas je známá širokou nabídkou pneumatik pro nákladní vozidla, které jsou navrženy s ohledem na specifické potřeby a podmínky provozu. Sortiment zahrnuje pneumatiky řady velikostí a typů, které poskytují spolehlivý výkon a snižují spotřebu paliva. Bez ohledu na to, zda se jedná o silniční služby, offroadové použití nebo zemědělství, má Mitas v nabídce pneumatiky, které splní požadavky profesionálních řidičů nákladních vozidel. S důrazem na trakci a odolnost jsou pneumatiky Mitas osvědčenou volbou pro širokou škálu aplikací a podmínek provozu.

MITAS NB37 s univerzálním celoročním záběrovým dezénem pro kombinovaný až středně těžký provoz jsou vhodné především pro hnací nápravy. Zvýšená odolnost proti mechanickému poškození je samozřejmostí.

MITAS CT02 sází na dezén se zvýšenými záběrovými vlastnostmi určený pro kombinovaný provoz. Vysoký, členitý vzorek vykazuje dobrý záběr na silnici i mimo ni a je osvědčený pro použití u nákladních vozidel typu Multicar M25 a Barkas. Dobré záběrové a vodící vlastnosti si zachovává i na sněhu, což ostatně potvrzuje také jeho zimní M+S homologace.

 

Motocyklové pneumatiky

Motocyklové pneumatiky Mitas jsou vysoce spolehlivé a umožňují jezdci plně si vychutnat zážitek z jízdy. V nabídce naleznete obutí pro silniční motocykly, terénní i trailové motorky a také pneu pro skútry a motokáry. Známkou kvality motocyklového obutí Mitas je jejich participace na řadě úspěchů motocyklových šampionů řady disciplín.

Podrobné informace o motocyklových pneumatikách Mitas se můžete dozvědět v detailním článku na našem blogu: Mitas. Motocyklové pneumatiky s českými kořeny.

MITAS ENDURO TRAIL+ (E-07+) s klasifikací 60/40 cesta/offroad a M+S homologací jsou určeny pro jezdce, kteří se chtějí dostat kamkoliv, po jakékoliv vozovce v jakémkoliv počasí. Podávají působivé výkony na zpevněných vozovkách i nerovných štěrkových cestách a nejsou jím cizí ani rychlé dálnice ani extrémní terénní tratě. Agresivní dezén big block chevron (šípový vzor) poskytuje vynikající stabilitu, přilnavost a průjezdnost v zatáčkách i za mokra. Vybrané velikosti jsou k dispozici také ve verzi DAKAR (Ultra Heavy-Duty) určené pro delší životnost. Doporučeno pro všechny dvouúčelové cestovní motocykly Adventure. Originální výbava motocyklu KTM 890 ADVENTURE R z roku 2023.

 


Letadlové pneumatiky

Segment letadlových pneumatik Mitas tvoří tři základní typy, a sice pláště s drážkovým vodícím dezénem (R-ribbet), které se zaměřují na zabezpečení stability letounu a adhezi na mokrém povrchu; pláště v provedení TC, tedy Twin Contact, určené pro řiditelná příďová kola a pneumatiky ve variantě MX – mixed, které kombinují vlastnosti předchozích dvou typů. Určené jsou pro první vybavení i jako náhradní pneu. Dodávány jsou převážně českým a slovinským výrobcům letounů, ale také firmám vyrábějícím kola letadel v České republice, Německu i dalších zemích a splňují požadavky zákazníků z leteckého průmyslu všech kontinentů. Vhodné jsou nejen pro použití u civilních letounů, jako jsou ULO, lehké, komerční, sportovní či turbovrtulové letouny, ale také pro vojenské lehké bitevníky a vojenské cvičné letouny.