602 737 791

Autem na letní dovolenou III: Jaká je povinná výbava v zahraničí? Jaké tam jsou dopravní předpisy? Co se vám bude v autě vždy hodit?

Stěrače stírají, světla svítí? S tímhle sloganem si před dovolenou vystačí reklama, vaše auto bohužel ne. Jaká je v zahraničí povinná výbava automobilu, jaké tam jsou dopravní předpisy a co před odjezdem rozhodně nenechat doma?

Autem na letní dovolenou III: Jaká je povinná výbava v zahraničí? Jaké tam jsou dopravní předpisy? Co se vám bude v autě vždy hodit?

Co vše zkontrolovat na osobním automobilu před odjezdem na letní dovolenou jste se dozvěděli v prvním díle našeho dovolenkového seriálu. Ve druhém díle jsme probrali, proč není dobré podceňovat kontrolu pneumatik a na co se u nich před odjezdem na delší vzdálenosti zaměřit. Ve třetím díle se společně podíváme na to, jaká je povinná výbava automobilu v ČR a v zahraničí, konkrétně v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích Čechů, kde zjistit dopravní předpisy v zahraničí, a co vše se vám bude při cestování autem hodit, abyste si užili příjemnou cestu bez zbytečného zdržování.

 

Povinná výbava osobního automobilu v ČR a v zahraničí

Nejenže se povinná výbava automobilu v ČR a v zahraničí může lišit. Ona se doopravdy liší. Doporučujeme respektovat ji ve všech zemích, ve kterých se budete pohybovat. Při případné kontrole si ušetříte spoustu zbytečného jednání, času i financí. Přibalit si třeba do Francie alkohol tester navíc není příliš nákladné časově ani ekonomicky a za ten klid to prostě stojí.

 

V České republice tvoří povinnou výbavu automobilu:

  • Autolékárnička, která musí obsahovat: hotový obvaz s 1 polštářkem (3 kusy), hotový obvaz se 2 polštářky (3 kusy), náplast hladká cívka (1 kus), obinadlo škrtící pryžové (1 kus), rukavice pryžové (latexové, 1 pár), izotermická fólie (min. 200 x 140 cm, 1 kus), nůžky (antikorozní, zahnuté a se zaoblenými hroty, 1 kus).
  • Reflexní vesta – v ČR stačí jedna, ideální je ale kus pro každého pasažéra.
  • Výstražný trojúhelník – pokud jedete s přívěsem nebo dlouhým vozidlem, mějte u sebe dva.
  • Náhradní kolo či sada pro opravu pneumatiky s kompresorem.

 

Ideální je vozit také: rezervní žárovky a pojistky (každá po kusu), nářadí na výměnu defektní pneumatiky (zvedák, klíč na matice), startovací kabely a tažné lano, případně hasící přístroj.

Povinnou výbavu automobilu byste měli mít vždy po ruce, připravenou k okamžitému použití. Reflexní vestu umístěte přímo do kabiny auta, třeba do přihrádky ve dveřích. Lékárničku je nutné vozit na suchém místě, chráněnou před přímým slunečním světlem. Například v přihrádce u spolujezdce. Zbytek výbavy můžete umístit do kufru tak, abyste se s k ní v případě potřeby lehce dostali – dát ji na dno a naskládat na ni kufry sbalené na dovolenou není dobrý nápad.

 

Nejčastější destinace českých autodovolenkářů a jejich povinná výbava:

  • Slovensko: Výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro všechny vystupující z vozidla a autolékárnička, (autosedačka).
  • Rakousko: Výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička, (autosedačka).
  • Německo: Výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička, (autosedačka).
  • Slovinsko: Výstražný trojúhelník (dvakrát pokud jedete s přívěsem), reflexní vesta pro všechny vystupující z vozidla, rezervní kolo + nářadí k jeho výměně (pokud se nejedná o disky, které umožňují jízdu i s defektem (runflat)), (autosedačka).
  • Polsko: Výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro všechny vystupující z vozidla a hasící přístroj, (autosedačka). Lékárnička je povinná pro vozidla zajišťující komerční dopravu.
  • Maďarsko: Výstražný trojúhelník, reflexní vesta pro všechny pasažéry ve vozidle, autolékárnička, (autosedačka).
  • Chorvatsko: Výstražný trojúhelník (vozidla s přívěsem musí mít trojúhelníky dva), reflexní vesta, autolékárnička, náhradní žárovky (pokud vozidlo nemá LED světlomety či xenony), hasící přístroj pro užitková vozidla kategorie N a tažné lano, (autosedačka).
  • Itálie: Výstražný trojúhelník, reflexní vesty pro všechny vystupující z vozidla, (autosedačka).

 

Zdroj fotografií: Thule Instagram (@thule)

 

Co se vám bude v autě vždy hodit?

  • Motorový olej – V horkém počasí může být spotřeba až jeden litr oleje na 1 000 km a čerpací stanice nemusí být vždy v dojezdové vzdálenosti.
  • Destilovaná voda – Lze použít do chladiče i ostřikovačů.
  • Svítilna – Baterka nebo přenosná svítilna je pro práci za snížené viditelnosti skvělým pomocníkem.
  • Základní nářadí – I se šroubovákem a kombinačkami se dá provést řada servisních zásahů. Záleží na vaší zručnosti.
  • Mapa – Dokonce i v 21. století využijete při jízdě autem klasickou mapu. Internet je ne vždy po ruce. Řešením mohou být offline mapy – je ale třeba dbát na jejich aktuálnost.
  • Správně naložené auto – Těžké věci dolů, zavazadla skládejte tak, abyste viděli přes zadní sklo, vše důležité (např. povinnou výbavu) mějte vždy po ruce a hlavně: minimum předmětů v kabině – už při prudkém zastavení se z nich stávají nejen zdraví, ale přímo život ohrožující létající předměty: průměrný mobilní telefon váží při nárazu v rychlosti 50 km/h 2 kg, při 90 km/h 3,6 kg a na dálnici při 130 km/h více jak 5 kg. Plná dvoulitrová PET láhev v takovém případě váží téměř 74 kg. Skvělým řešením jak se vyhnout věcem v kabině a mít v autě dostatek místa nejen při cestě na dovolenou je střešní box. My věříme těm od značky Thule.
  • Ostatní – Hasící přístroj, tažné lano, startovací kabely, solární nabíječka, deka, … cokoliv, co vám usnadní nebo zpříjemní cestování a není v dané zemi nelegální je dobré do auta přibalit.

 

V neposlední řadě si projděte dopravní předpisy v zahraničí

Seznamte se s nimi ještě před jízdou. Jejich přehled spolu s kompletním infem o cestování autem v zahraničí podává například ÚAMK.