Autem na hory. 10 věcí, které nechcete nechat doma
Víte, jaká je povinná zimní výbava, jaké vybavení se vám bude v autě hodit při jízdě v zimních podmínkách nebo jak vybrat a nasadit sněhové řetězy?
Konečně. Zimní sezona je tady. Vleky jsou v provozu, na horách se lyžuje i běžkuje. Pravý čas sednout do auta a vyrazit do hor. Na jeden den, na víkend, oslavit Silvestra nebo strávit příjemnou zimní dovolenou s rodinou a s přáteli. No jo. Ale jak se tam dostat pohodlně, bezpečně a bez zbytečných komplikací? Není na tom nic těžkého. Projděte si následující seznam 10 věcí, které vám jízdu v zimních podmínkách usnadní, a dovolenou si začnete užívat už za jízdy.
Povinná zimní výbava
Povinná zimní výbava automobilu? Ano, existuje. Naštěstí to ale není nic složitého. Kromě standardního vybavení, které vozíte i v létě (pokud si nejste jistí koukněte na článek Autem na letní dovolenou III), přibývá mezi 1. listopadem a 31. březnem povinnost obout zimní pneumatiky a na vybraných úsecích označených značkou sněhové řetězy.
1. Zimní pneumatiky jsou naprostý základ
O zimních pneumatikách jsme toho už napsali ... ale ony jsou v zimě opravdu důležité. Vyrobené jsou z měkčí směsi a mají rozdílně tvarovaný dezén, takže skvěle zvládají jízdu v zimních podmínkách a vykazují v nich lepší životnost – bezpečně na nich ujedete více kilometrů a spotřebujete méně paliva.
Víc nad nimi není potřeba dumat. Prostě je obujte. Je to bezpečnější, finančně výhodnější a jako bonus si jízdu více užijete. Pokud se o zimních pneumatikách přesto chcete dozvědět víc, doporučujeme články:
- Jak vybrat zimní pneumatiky aneb nejsou zimní jako zimní
- Která pneumatika se považuje za zimní?
- Širší nebo užší pneumatiky na zimu?
- Povinnost zimních pneumatik se týká každého motoristy
- Zimní pneu 2024: pravidla se nemění
- Co je to dezén a jaká je jeho minimální hloubka?
A co celoroční pneumatiky?
Při cestě na hory je spíše nedoporučujeme. I kdyby měly označení 3PMSF. Přestože se jejich technologie neustále posouvá dopředu, je nutné zvážit, zda jsou pro vás a váš styl jízdy vhodné. Stále se jedná o kompromis a dokonalých jízdních vlastností s nimi nedosáhnete. Pro běžného uživatele, který nejezdí v zimě do hor, se může jednat o vhodnou a ekonomickou volbu. Pro kohokoliv, kdo se do hor vydá alespoň jednou za zimu, jsou výhodnější zimní pneumatiky.
2. Sněhové řetězy
Sněhové řetězy jsou v ČR povinné na vybraných úsecích označených značkou č. C 5a „Sněhové řetězy”. Pozor! Tato značka je platná celoročně. O které úseky se jedná se snadno dozvíte: stačí do vyhledávače nebo online mapy zadat heslo “Povinná zimní výbava mapa”.
Přestože sněhové řetězy běžný řidič využije v naší kotlině spíše sporadicky, je dobré mít je v zimním období při ruce. Tedy v autě. A to nejen v horách. Použijete je také na v zimě méně udržovaných komunikacích nebo při sněhové kalamitě. Nehledě na to, že pokud by jejich užití mohlo zabránit dopravní nehodě, popřípadě zmírnit její následky, a vy jste je nepoužili, nemusí vám pojišťovna vzniklou škodu uhradit.
Jaké sněhové řetězy vybrat a jak sněhové řetězy nasadit?
Sněhových řetězů existuje celá řada – od ocelových, které jsou nejspolehlivější, po chemické nebo textilní. Každý má své výhody, stejně tak manipulace s nimi není nijak náročná. Je ale dobré si nasazování sněhových řetězů předem nacvičit.
Vše potřebné o výběru a nasazování sněhových řetězů se dozvíte v článku na našem blogu Sněhové řetězy – jaké vybrat, kdy a jak je nasadit? Pokud vám stačí pouze rychlé instrukce, jak nasadit sněhové řetězy, sestavili jsme pro vás foto návod Nasadit sněhové řetězy není věda, ale chce to cvik, kde se mimo jiné také dozvíte, jak sněhové řetězy udržovat.
Doporučená zimní výbava
A co si do auta naložit a jak jej vybavit na zimní dovolenou? Zimní vybavení obsahuje v podstatě vše, co se hodí mít po ruce i při běžné jízdě autem v zimním období. S jednou výjimkou – v první řadě myslete na bezpečné uložení věcí ve vozidle. V některých zemích, například v Rakousku, můžete dokonce dostat pokutu za to, že lyže převážíte volně v kabině. Ideálním řešením je proto střešní box.
3. Střešní box
Prostorný střešní box je asi nejjednodušší odpovědí na otázku, jak v autě vozit lyže? A nejen lyže. Rakev na střechu auta využijete celoročně. Nejde jen o pohodlí. Kromě značného rozšíření úložného místa ve vozidle a maximálního zvýšení komfortu cestujících (kdo si z dětství nepamatuje cestu na dovolenou obložený zavazadly, jako by nebyl). Jde především o bezpečnost.
Kromě toho, že v případě špatně uložených lyží můžete v některých státech dostat pokutu, riskujete hlavně své zdraví, ba dokonce život. Každá volná věc v kabině se v případě nehody může změnit ve smrtící zbraň – jen průměrný mobilní telefon váží při nárazu v rychlosti 50 km/h 2 kg, při 90 km/h 3,6 kg a na dálnici při 130 km/h více jak 5 kg. Plná dvoulitrová PET láhev v takovém případě váží téměř 74 kg. Neriskujte to prosím.
Jaký střešní box vybrat, jaký zvolit tvar, zamykání a vůbec vše okolo střešních boxů se dozvíte na našem blogu v článku Střešní boxy – když kufr nestačí.
Ačkoliv kvalitní střešní boxy nepatří mezi nejlevnější výbavu, pro ty z nás, kteří rádi cestujeme na dovolenou vlastním autem nejen v zimě, jsou řešením nejednoho problému.
4. Škrabka, smetáček a hadřík
Škrábali jste někdy námrazu kreditní kartou? A jak vám to šlo? My jsme si to užili tak, že už si to nepotřebujeme zopakovat. Škrabka na sklo je v zimě nutností. Přesněji dvě škrabky na sklo. Jednu vozte v kabině a druhou v kufru spolu se smetáčkem. Proč? Protože až napadá sníh, jestli u nás ještě někdy napadá, a na horách napadá zcela jistě, spadne vám při otevření dveří hromada sněhu přímo do kabiny. Pokud ji předním neshrnete. Proto je záložní škrabka a smetáček v kufru ultimátní zimní hack každého zkušeného řidiče.
Mimochodem – jezdíte-li na tankistu, a navíc s neshrnutým sněhem z kapoty a střechy auta, nejenže vypadáte srandovně, ale ohrožujete sebe a všechny ostatní účastníky provozu. A ohrožujete i svou peněženku. Překračujete totiž zákon. Podle paragrafu 5 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích totiž řidič nesmí řídit vozidlo, na kterém jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče. Tak na to příště myslete :)
5. Rukavice
Ideálně pracovní, nepromokavé. Kromě hrabání se v motoru je v zimě využijete například při škrábání skla nebo při nasazování sněhových řetězů. Přestože uvedené úkony jistě zvládnete i bez nich, myslete na následky. V zimě vám při škrábání skla nebo nasazování řetězu zkřehnou prsty a příliš dobře se vám řídit nebude. Hodí se prostě vždy. A v případě nouze vám i při řízení dokáží zahřát ruce. Ultimátní součást řidičovy výbavy.
6. Nemrznoucí kapalina
Nemrznoucí kapalinu zkontrolujte a doplňte už ve chvíli, kdy se objeví první ranní mrazík. Alespoň jeden kanystr si pak uložte do kufru. V zimě se bude hodit. V létě auto znečišťuje pouze voda a prach, maximálně bahno. V zimě přichází ke slovu nasolená břečka. A to je jiná liga. Stěrače si s ní neporadí jen tak, ostřikovače mají taky co dělat. Spotřeba nemrznoucí kapaliny nevyhnutelně stoupá. Do hor doporučujeme použít nemrznoucí kapalinu, která vydrží nejméně do – 20°.
7. Startovací kabely
Nízké teploty a baterie. To je kombinace, která nikdy nefunguje. Nepříjemně překvapit mohou především baterie na konci spotřební lhůty. Stačí noční mrazy a ráno můžeme točit klíčkem v zapalování, jak chceme. Startovací kabely vyřeší polovinu problému. Druhou pak ochotný řidič s funkčním autem. A věřte nám. Sehnat ochotného řidiče je docela snadné. Sehnat ochotného řidiče se startovacími kabely … zákony schválnosti platí v těch nejnevhodnějších chvílích.
Doporučujeme si připlatit a pořídit si startovací kabely s větším průřezem – větší průřez = lehčí startování. Nehledě na to, že motoru s velkým objemem nemusí tenčí kabel stačit.
Pořadí zapojení startovacích kabelů je jednoduché:
- Červený kabel na plus vybité baterie
- Červený kabel na plus nabité baterie
- Černý kabel na mínus nabité baterie
- Černý kabel na kostru startovaného auta (určené místo najdete v manuálu).
8. Svítilna
Tma před čtvrtou odpolední není v zimě nic neobvyklého. Pravděpodobnost, že budete řešit případný problém s vozidlem za tmy, je poměrně vysoká. Dolévání nemrznoucí kapaliny, startování přes kabely, odhrabávání sněhu, nasazování řetězů nebo výměna píchlého kola. To vše je lepší dělat za světla. Nespoléhejte se na mobilní telefon – musíte jej držet v ruce, výkon není ideální, a navíc vybíjí jeho baterku, která se vám v případě nouze bude hodit. Nejlepší je vozit s sebou čelovku nebo lucernu. Prostě spolehlivý zdroj světla, při kterém budete mít volné ruce.
9. Lopatka
Příliš vojenské a dobrodružné? Ale kdeže. Zapadnout může i zkušený řidič. Špatně odhrnutá silnice, snížená viditelnost a protijedoucí auto. Zapadnout je jednoduché. A odhazovat sníh z auta, kolem kterého projela sněhová rolba, bude také příjemnější lopatkou než rukama.
10. Sluneční brýle
Zimní slunce dokáže dokonale oslnit. Přestože se objeví jen jednou za čas, dá o sobě vědět. V kombinaci s mokrou vozovkou a zasněženou krajinou dokáže vyčarovat doslova oslňující zážitek, který nemusí být dvakrát bezpečný. Kvalitní sluneční brýle s polarizovanými skly zvládnou situaci nejlépe. Hodit se ale budou i obyčejné za pár korun.