602 737 791

Celoroční pneumatiky. Obout či neobout?

Trend posledních let. Celoroční pneumatiky. Stejně jako řadou výhod disponují také nevýhodami a s nimi spojenými fanoušky i odpůrci. Jak zjistíte, že jsou vhodné zrovna pro vás?

Celoroční pneumatiky. Obout či neobout?

PhotoCredit: Barum (@barum_czsk); Michelin (@michelin)

 

Celoroční pneumatiky se těší stále větší oblibě, přestože dle výzkumů jim zatím většina českých řidičů nedůvěřuje. Faktem je, že spolu s pokračující změnou klimatu jsou i v našich končinách stále vhodnější volbou pro řidiče, kteří tráví většinu času ve městech, nížinách a nemají příliš vysoký kilometrový nájezd.

Výrobci na situaci reagují a posouvají technologie stále dál, takže celoroční pneumatiky jsou čím dál tím více kvalitnější, bezpečnější a vhodnější pro širší spektrum řidičů.

 

Co vlastně jsou celoroční pneumatiky?

První celoroční pneumatiku uvedla na trh společnost Goodyear v roce 1977 jako hybrid mezi zimními a letními pneumatikami. Spojují v sobě technologické postupy výroby obou tipů sezonních pneumatik a zajišťují si tím funkčnost ve všech sezonách. Jsou tedy kompromisem, který lze použít v létě i v zimě. K dostání jsou nejen pro osobní automobily, ale také pro SUV a 4x4.

Vhodné jsou všude tam, kde je mírné podnebí. Lze je použít v teplejším počasí, kdy se jejich přilnavost blíží přilnavosti letních pneumatik. Na zimu jsou vybaveny certifikátem M+S nebo 3PMSF, takže sporadicky zvládnou za příznivých podmínek i cestu do hor.

 

Jakým označením jsou celoroční pneumatiky vybaveny?

Značení pneumatik je totožné pro všechny typy. Letní, zimní i celoroční. Veškeré značení od DOT přes hmotnost až po rychlostní index je umístěno klasicky na bočnici. Aby byly celoroční pneumatiky použitelné i v zimě, je nutné, aby byly vybaveny také označením minimálně M+S.

V současné době je však s tímto značením problém – získaly jej i některé nekvalitní asijské pneumatiky, jejichž výrobce nemusel dodržet evropské standardy pro výrobu nebo pro použití v provozu, případně se může jednat o univerzální pneu off-road pro 4x4 vozy.

Zárukou tedy zůstává označení pneumatik horským štítem se sněhovou vločkou – 3PMSF.

 

Co na to zákon?

Česká legislativa pojem celoroční pneumatiky nezná. Nicméně uvádí, že od 1. listopadu do 31. března je povinné mít zimní pneumatiky v případě, že se na silnici vyskytuje souvislá vrstva sněhu nebo ledu, případně lze takové podmínky očekávat. Je tedy nutné v tomto období mít značení M+S nebo ideálně 3 PMSF a minimální hloubku dezénu 4mm. To je jediné pravidlo (kromě letních 1,6 mm), které je v případě celoročního obutí vyžadováno.

 

Jak se celoroční pneumatiky liší od pneumatik sezonních?

Pro správné pochopení vlastností celoročních pneumatik je potřeba znát vlastnosti pneumatik sezonních:

Letní obutí odolá vysokým teplotám. Vybavené je větší pružností a přilnavostí, takže vykazuje perfektní vlastnosti při vyšších rychlostech na rozpálené vozovce. Díky širším drážkám a řadě podpůrných kanálků v dezénu nabízí vysoký stupeň ochrany proti aquaplaningu.

Zimní pneumatiky jsou zase přizpůsobené nástrahám zimní jízdy. Mají hluboký vzorek a měkkou směs. Na skvělou trakci se u nich můžete spolehnout při teplotách pod 7 °C. Dokáží si udržet pružnost za nízkých teplot, množství drážek odvádí vodu a sněhovou břečku, v mínusových teplotách vykazují krátkou brzdnou dráhu.

Celoroční pneumatiky jsou někde mezi tím. Mají dobrou přilnavost na suché i mokré vozovce a špatný výkon nepodávají ani za lehkého sněžení. Je ale třeba mít na paměti, že vykazují menší pružnost než letní obutí, a proto se za vysokých teplot hůře ovládají. Množství hran zase omezuje pohyb na ledu. Pozadu jsou také co se týče brzdné dráhy.

 

Jaké jsou výhody celoročních pneumatik?

  • Ušetříte. Čas i peníze. Nebudete totiž přezouvat dvakrát ročně.
  • Odpadne starost s nákupem druhé sady pneumatik.
  • Stejně tak nebudete muset řešit skladování nepoužívané sady.
  • Podzimní překvapení v podobě náhlého sněhu nebo mrazíku vás už nepotká.
  • Mají tvrdší směs a proto se v zimě méně opotřebovávají.

 

Jaké jsou nevýhody celoročních pneumatik?

  • Delší brzdná dráha oproti sezonním pneumatikám.
  • Průměrně vykazují cca o polovinu menší průběh než letní obutí.
  • Jsou výrazně nevhodné pro agresivní styl jízdy.
  • Vyžadují pravidelnou údržbu geometrie a vyvážení kol.
  • V žádném ročním období nenabídnou stejnou kvalitu, jako sezonní pneumatiky.

 

Co si před pořízením celoročních pneumatik zodpovědět?

Nenechejte se zlákat zdánlivě výhodnějšími ekonomickými podmínkami při pořízení celoročních pneumatik. Aby pro vás byly opravdu finančně výhodné a zároveň bezpečné, poctivě si zodpovězte následující otázky:

 

Ve kterých oblastech se pohybujete

Vzhledem k vlastnostem celoročních pneumatik a možnostem jejich použití, je prvním rozhodujícím faktorem prostředí, ve kterém je hodláte používat.

Za poslední půl století se teplota ve střední Evropě zvedla přibližně o 2 °C a tento trend bude minimálně dalších 30 let pokračovat. Ve větších městech se jistě jedná o ještě větší číslo. Souvislou vrstvu ledu nebo sněhu na komunikacích v těchto oblastech už nejspíše nepotkáte. Pohybujete-li se tedy ve městech a nížinách, celoroční pneumatiky by vám mohly vyhovovat. Certifikát 3PMFS pak zaručí, že občasný výlet na hory zvládnete i v zimě.

Na druhou stranu bydlíte-li v horách nebo se často pohybujete v méně přístupných oblastech, vaší jedinou správnou volbou jsou sezonní pneumatiky.

 

Preferovaný styl jízdy

Každý jezdí jinak a každý od svého auta vyžaduje něco jiného. Jste-li klidný řidič, který dokáže bez vysoké rychlosti a složitých manévrů vyřešit většinu situací na silnici, celoročky pro vás mohou být odpověď.

Potrpíte-li si naopak na dokonalé jízdní vlastnosti a kladete důraz na maximální komfort nebo vyznáváte adrenalin a ze svého vozu rádi taháte 100 %, volte v každém případě sezonní pneumatiky.

 

Kilometrový nájezd

Celoroční pneumatiky vydrží přibližně 40 000 km při ojetí z 8 mm na zimních 4mm. Pak jim zbývá cca 20 000 km, než se dostanou na letní minimum, tedy 1,6 mm. Výpočet je jednoduchý – zjistěte, kolik toho ročně najedete a porovnejte cenu ….

 

Jsou celoroční pneumatiky pro mě?

Teď už nejspíš víte, zda jsou celoroční pneumatiky pro vás to pravé. Ale přece:

Celoroční pneumatiky se vyplatí, pokud toho za rok příliš nenajezdíte. Pohybujete se spíše ve městě a nížinách. Jednou týdně se autem vydáte na nákup, občas na návštěvu nebo na výlet. Hraniční nájezd je přibližně 15 000 km za rok.

Celoroční pneumatiky se nevyplatí, pokud se často pohybujete v méně dostupných oblastech, především na horách. Tam patří co nejkvalitnější sezonní pneumatiky. Stejně tak se celoroční pneumatiky nehodí pro sportovní styl jízdy či jízdu autem na dovolenou. Sezonní obutí volte také v případě, že ročně najedete více jak 15 000 km. Vyplatí se vám.